ЯК ОТРИМАТИ СТРАХОВІ ВИПЛАТИ У ЗВ’ЯЗКУ З ТИМЧАСОВОЮ ВТРАТОЮ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМ ОСОБАМ (ВПО)

Дата: 24.01.2023 11:09

Громадянам, які перебувають або перебували у трудових відносинах та які переселилися з тимчасово окупованих територій або з територій, де ведуться активні бойові дії, та не змогли отримати від свого роботодавця страхові виплати за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, такі виплати надаються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Зокрема, ВПО мають право на такі виплати:

• допомога по тимчасовій втраті працездатності ( “лікарняні”);

• допомога  по вагітності і пологах (“декретні”);

• допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві).

Підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому законодавством порядку листок непрацездатності. Такі виплати Пенсійний фонд України призначає і виплачує безпосередньо застрахованим особам, без формування заяви-розрахунку.

Для отримання допомоги працівникам, які переселились з небезпечних територій, необхідно звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України і надати такі документи:

• оригінал і копію довідки про взяття на облік ВПО;

• оригінал і копію паспорта громадянина України;

• оригінал і копію довідки про присвоєння ідентифікаційного податкового номера;

• листок непрацездатності (у разі наявності його в паперовій формі).

Решту необхідної інформації фахівці Фонду самостійно отримають із реєстрів.

Особам, які не належать до ВПО, але їх роботодавці знаходяться на тимчасово окупованій території і не можуть виконати обов’язків щодо нарахування та виплати матеріального забезпечення за страховими випадками, які настали у період роботи застрахованих осіб, Пенсійний фонд України також  виплачує страхові виплати безпосередньо на їх рахунки, відкриті в установах уповноважених банків.

(пункт 4 Прикінцевих положень Закону України від 21.09.2022 2620-IX “Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, постанова Правління Фонду соціального страхування України від 24.01.2017  8 “Про затвердження Порядку надання матеріального забезпечення деяким категоріям застрахованих осіб“).